• bothsidesofthecurtain

2022 Dora Mavor Moore Award Nominees



This week, the nominees for Toronto’s annual Dora Mavor Moore Awards were presented by the Toronto Alliance for the Performing Arts (TAPA).


Those of you outside of Toronto may be asking yourselves:


What are the Dora Awards?


The Dora Mavor Moore Awards are awards which “celebrate excellence on Toronto stages.” Founded in 1979, they are the oldest and largest awards program for theatre, dance, and opera in Canada, with the first awards ceremony in 1981.

The 2022 Dora Mavor Moore Awards will take place on September 19th at The Elgin and Winter Garden Theatre Centre, where 46 awards will be presented across 7 divisions.


And here are the 2022 nominees:



MUSICAL THEATRE DIVISION



Outstanding Production


& Juliet - David Mirvish presents the Max Martin, Tim Headington, Theresa Steele Page, Jenny Petersson, Martin Dodd Production


Boy Falls From The Sky - David Mirvish and Past Future Productions


Dixon Road - The Musical Stage Company & Obsidian Theatre Company, in association with Canadian Stage


Into the Woods - Talk Is Free Theatre


Sweeney Todd - Talk Is Free Theatre



Outstanding Performance in a Featured Role


Cyrus Lane - Sweeney Todd, Talk Is Free Theatre


Germaine Konji - Into the Woods, Talk Is Free Theatre


Jeff Lillico - Sweeney Todd, Talk Is Free Theatre


Kole Dumford - Killing Time: A Game Show Musical, Mixtape Projects


Melanie La Barrie - & Juliet - David Mirvish presents the Max Martin, Tim Headington, Theresa Steele Page, Jenny Petersson, Martin Dodd Production


Noah Beemer - Sweeney Todd - Talk Is Free Theatre


Richard Lam - Into the Woods - Talk Is Free Theatre


Tess Benger - Sweeney Todd - Talk Is Free Theatre



Outstanding Performance in a Leading Role


Aidan deSalaiz - Into the Woods - Talk Is Free Theatre


Betsy Wolfe - & Juliet - David Mirvish presents the Max Martin, Tim Headington, Theresa Steele Page, Jenny Petersson, Martin Dodd Production


Germaine Konji - Dixon Road - The Musical Stage Company & Obsidian Theatre Company, in association with Canadian Stage


Glynis Ranney - Sweeney Todd - Talk Is Free Theatre


Jake Epstein - Boy Falls From The Sky - David Mirvish and Past Future Productions


Lorna Courtney - & Juliet - David Mirvish presents the Max Martin, Tim Headington, Theresa Steele Page, Jenny Petersson, Martin Dodd Production


Michael Torontow - Sweeney Todd - Talk Is Free Theatre


Tracy Michailidis - Into the Woods - Talk Is Free Theatre



Outstanding New Musical


Anika Johnson - Divine Interventions - CORPUS Dance Projects


Fatuma Adar - Dixon Road - The Musical Stage Company & Obsidian Theatre Company, in association with Canadian Stage


Jake Epstein - Boy Falls From The Sky - David Mirvish and Past Future Productions


Ben Kopp (Music & Lyrics), Margot Greve (Book) - Killing Time: A Game Show Musical, Mixtape Projects



Outstanding Musical Direction

Anika Johnson - Divine Interventions - CORPUS Dance Projects


Chris Tsujiuchi - Into the Woods - Talk Is Free Theatre


Dan Rutzen - Sweeney Todd - Talk Is Free Theatre


David Atkinson - Boy Falls From The Sky - David Mirvish and Past Future Productions


Dominic Fallacaro - & Juliet - David Mirvish presents the Max Martin, Tim Headington, Theresa Steele Page, Jenny Petersson, Martin Dodd Production



Outstanding Direction


Luke Sheppard - & Juliet - David Mirvish presents the Max Martin, Tim Headington, Theresa Steele Page, Jenny Petersson, Martin Dodd Production


Margo Greve - Killing Time: A Game Show Musical, Mixtape Projects


Michael Torontow - Into the Woods - Talk Is Free Theatre


Mitchell Cushman - Sweeney Todd - Talk Is Free Theatre


Robert McQueen - Boy Falls From The Sky - David Mirvish and Past Future Productions



Outstanding Achievement in Design


Laura Delchiaro, Costume Design - Sweeney Todd - Talk Is Free Theatre


Nick Blais, Lighting Design - Sweeney Todd - Talk Is Free Theatre


Brandon Kleiman, Scenic Design - Boy Falls From The Sky - David Mirvish and Past Future Productions


Kathleen Black, Scenic Design - Sweeney Todd - Talk Is Free Theatre


Soutra Gilmour, Scenic Design - & Juliet - David Mirvish presents the Max Martin, Tim Headington, Theresa Steele Page, Jenny Petersson, Martin Dodd Production



Outstanding Original Choreography


Cameron Carver - Sweeney Todd - Talk Is Free Theatre


Jennifer Weber - & Juliet - David Mirvish presents the Max Martin, Tim Headington, Theresa Steele Page, Jenny Petersson, Martin Dodd Production


Matthew O’Connor and Bonnie Kim - Divine Interventions - CORPUS Dance Projects


Ray Hogg, Esie Mensah, and Rosie Harbans - Dixon Road - The Musical Stage Company & Obsidian Theatre Company, in association with Canadian Stage



GENERAL THEATRE DIVISION



Outstanding Production


Harry Potter and the Cursed Child - David Mirvish, Sonia Friedman Productions Colin Callender, Harry Potter Theatrical Productions


Is God Is - An Obsidian Theatre Company, Necessary Angel Theatre Company, and Canadian Stage Co-Production


Orphans for the Czar - Crow’s Theatre


The Land Acknowledgement (As You Like It) - Crow’s Theatre


Wildfire - Factory Theatre



Outstanding New Play


Chloé Hung - Three Women of Swatow - Tarragon Theatre


Cliff Cardinal - The Land Acknowledgement (As You Like It) - Crow’s Theatre


Jordan Tannahill - Draw Me Close - A National Film Board of Canada and National Theatre of Great Britain Co-Production in association with the National Arts Centre, presented by Soulpepper and the National Film Board of Canada


Leanna Brodie and David Paquet - Wildfire - Factory Theatre


Rosa Laborde - Light - Tarragon Theatre



Outstanding Direction


Courtney Ch’ng Lancaster - Three Women of Swatow - Tarragon Theatre


John Tiffany - Harry Potter and the Cursed Child - David Mirvish, Sonia Friedman Productions Colin Callender, Harry Potter Theatrical Productions


Mumbi Tindyebwa Otu - Is God Is - An Obsidian Theatre Company, Necessary Angel Theatre Company, and Canadian Stage Co-Production


Soheil Parsa - Wildfire - Factory Theatre


Weyni Mengesha - Pipeline - Soulpepper Theatre Company



Outstanding Performance in a Featured Role


Christine Horne - Light - Tarragon Theatre


Craig Lauzon - Where the Blood Mixes - Soulpepper Theatre and Native Earth Performing Arts


Gregory Prest - Harry Potter and the Cursed Child - David Mirvish, Sonia Friedman Productions Colin Callender, Harry Potter Theatrical Productions


Sabryn Rock - Is God Is - An Obsidian Theatre Company, Necessary Angel Theatre Company, and Canadian Stage Co-Production


Sarah Afful - Harry Potter and the Cursed Child - David Mirvish, Sonia Friedman Productions Colin Callender, Harry Potter Theatrical Productions


Sheldon Elter - Where the Blood Mixes - Soulpepper Theatre and Native Earth Performing Arts


Tyrone Benskin - Is God Is - An Obsidian Theatre Company, Necessary Angel Theatre Company, and Canadian Stage Co-Production


Yolanda Bonnell - Kamloopa - Soulpepper Theatre and Native Earth Performing Arts



Outstanding Performance in a Leading Role


Alexis Gordon - ROOM - Mirvish Productions in co-production with Covent Garden Productions and the Grand Theatre, London, Ontario


Carolyn Fe - Three Women of Swatow - Tarragon Theatre


Cliff Cardinal - The Land Acknowledgement (As You Like It) - Crow’s Theatre


Hannah Spear - Mission Totally Possible - The Second City


Oyin Oldaejo - Is God Is - An Obsidian Theatre Company, Necessary Angel Theatre Company, and Canadian Stage Co-Production


Tony Ofori - Pipeline - Soulpepper Theatre Company


Vanessa Sears - Is God Is - An Obsidian Theatre Company, Necessary Angel Theatre Company, and Canadian Stage Co-Production


Zorana Sadiq - MixTape - Crow’s Theatre



Outstanding Scenic/Production Design


Jamie Nesbitt, Projection Design - What You Won’t Do For Love - Why Not Theatre presented by Luminato Festival


Christine Jones, Scenic Design, Finn Ross and Ash J. Woodward, Video Design - Harry Potter and the Cursed Child - David Mirvish, Sonia Friedman Productions Colin Callender, Harry Potter Theatrical Productions


Joanna Yu, Scenic Design - among men - A Factory Theatre World Premiere Production


Ken Mackenzie, Scenic Design, Laura Warren, Projection Design - Is God Is - An Obsidian Theatre Company, Necessary Angel Theatre Company, and Canadian Stage Co-Production


Tom Paris, Andy Berry, Scenic Design, Teva Harrison, Olie Kay, Projection Design - Draw Me Close - A National Film Board of Canada and National Theatre of Great Britain Co-Production in association with the National Arts Centre, presented by Soulpepper and the National Film Board of Canada



Outstanding Costume Design


Justin Miller - Distant Early Warning - A Pearle Harbour & Buddies In Bad Times Theeatre production


Katrina Lindsay - Harry Potter and the Cursed Child - David Mirvish, Sonia Friedman Productions Colin Callender, Harry Potter Theatrical Productions


Ming Wong - Is God Is - An Obsidian Theatre Company, Necessary Angel Theatre Company, and Canadian Stage Co-Production


Samantha McCue - Kamloopa - Soulpepper Theatre and Native Earth Performing Arts


Shannon Lea Doyle - Three Women of Swatow - Tarragon Theatre



Outstanding Lighting Design


Arun Srinivasan - MixTape - Crow’s Theatre


Bonnie Beecher - ROOM - Mirvish Productions in co-production with Covent Garden Productions and the Grand Theatre, London, Ontario


Kaitlin Hickey - Wildfire - Factory Theatre


Neil Austin - Harry Potter and the Cursed Child - David Mirvish, Sonia Friedman Productions Colin Callender, Harry Potter Theatrical Productions

Raha Javanfar - Is God Is - An Obsidian Theatre Company, Necessary Angel Theatre Company, and Canadian Stage Co-Production



Outstanding Sound Design/Composition


Gareth Fry, Sound Design, Imogen Heap, Composer & Arranger - Harry Potter and the Cursed Child - David Mirvish, Sonia Friedman Productions Colin Callender, Harry Potter Theatrical Productions


Thomas Ryder Payne - Is God Is - An Obsidian Theatre Company, Necessary Angel Theatre Company, and Canadian Stage Co-Production


Thomas Ryder Payner - MixTape - Crow’s Theatre


Thomas Ryder Payne - Wildfire - Factory Theatre



INDEPENDENT THEATRE DIVISION



Outstanding Production


A Tonic For Desperate Times - Theatre Gargantua


An IMM-Permanent Resident - Nautanki Bazaar as presented by Why Not Theatre’s RISER Toronto 2022


Italian Mime Suicide - Bad New Days


The Home Project - The Howland Company


Three Ordinary Men - Cahoots Theatre



Outstanding New Play


Akosua Amo-Adem, Qasim Khan, and Chyenne Scott - The Home Project - The Howland Company


Neha Poduval and Himanshu Sitlani - An IMM-Permanent Resident - Nautanki Bazaar as presented by Why Not Theatre’s RISER Toronto 2022


Steven Elliott Jackson - Three Ordinary Men - Cahoots Theatre


The Company - Italian Mime Suicide - Bad New Days


The Ensemble - A Tonic For Desperate Times - Theatre Gargantua



Outstanding Direction


Adam Paolozza and Kari Pederson - Italian Mime Suicide - Bad New Days


André Sills - Gloria - ARC in association with Crow’s Theatre


Jacquie P.A. Thomas - A Tonic For Desperate Times - Theatre Gargantua


Miquelon Rodriguez - An IMM-Permanent Resident - Nautanki Bazaar as presented by Why Not Theatre’s RISER Toronto 2022


Tanisha Taitt - Three Ordinary Men - Cahoots Theatre



Outstanding Performance by an Individual


Cass Van Wyck - The Huns - One Four One Collective


Cass Van Wyck - Two Minutes to Midnight - One Four One Collective


Craig Lauzon - Detroit - The Coal Mine Theatre


Layne Coleman - TRUE - Project Undertow


Liz Der - The House of Bemarda Alba - Modern Times Stage Company and Aluna Theatre


Louise Lambert - Detroit - The Coal Mine Theatre


Rhoma Spencer - The House of Bemarda Alba - Modern Times Stage Company and Aluna Theatre


Vivian Chong - Dancing with the Universe - REAson d’etre dance productions alongside Harbourfront Centre



Outstanding Performance by an Ensemble


Adam Paolozza, Nicholas Eddie, Rob Feetham, Ericka Leobrera - Italian Mime Suicide - Bad New Days


Akosua Amo-Adem, Qasim Khan, Cheyenne Scott - The Home Project - The Howland Company


Heather Marie Annis, Sierra Haynes, Alexandra Lainfiesta, Michael Gordon Spence, Nabil Traboulsi - A Tonic For Desperate Times - Theatre Gargantua


Jamar Adams-Thompson, Tristan Claxton, Jack Copeland - Three Ordinary Men - Cahoots Theatre


Neha Poduval, Himanshu Sitlani - An IMM-Permanent Resident - Nautanki Bazaar as presented by Why Not Theatre’s RISER Toronto 2022



Outstanding Scenic/Projection Design


Evegenia Mikhaylova and Anahita Dehbonehie, Scenic & Projection Design - Italian Mime Suicide - Bad New Days


Andrew Dollar, Scenic Design, Maxim Luca Bortnowski, Projection Design - The Cold War - VideoCabaret


Jackie Chau, Scenic Design - Gloria - ARC in association with Crow’s Theatre


Michael Gordon Spence, Scenic Design, Laird Macdonald, Projection Design - A Tonic For Desperate Times - Theatre Gargantua


Nick Blais, Scenic Design - The Antipodes - The Coal Mine Theatre



Outstanding Costume Design


Allie Marshall and Evgenia Mikhaylova - Italian Mime Suicide - Bad New Days


Anahita Dehbonehie and Niloufar Ziaee - 1184 - Phoenix Arts & Aga Khan Museum


Angela Thomas - The House of Bemarda Alba - Modern Times Stage Company and Aluna Theatre


Claudia Tam - Three Ordinary Men - Cahoots Theatre


Melanie McNeill and Astrid Janson - The Cold War - VideoCabaret



Outstanding Lighting Design


André du Toit - Italian Mime Suicide - Bad New Days


Andrew Dollar - The Cold War - VideoCabaret


Jareth Li - The Home Project - The Howland Company


Jenny Jimenez - 1184 - Phoenix Arts & Aga Khan Museum


Laird Macdonald - A Tonic For Desperate Times - Theatre Gargantua



Outstanding Sound Design/Composition


Arif Mirabdolbaghi and Cheldon Paterson - Italian Mime Suicide - Bad New Days


David DeLeary - The Home Project - The Howland Company


Miquelton Rodriguez - An IMM-Permanent Resident - Nautanki Bazaar as presented by Why Not Theatre’s RISER Toronto 2022


Thomas Ryder Payne with Original Compositions by the Ensemble - A Tonic For Desperate Times - Theatre Gargantua



OPERA DIVISION



Outstanding Production


Gould’s Wall - A Tapestry Opera and Maniac Star production presented by The Royal Conservatory of Music, in association with The Glenn Gould School


La Traviata - A Canadian Opera Company co-production with Houston Grand Opera and Lyric Opera of Chicago


R.U.R. A Torrent of Light - A Tapestry Opera production in partnership with OCAD University


The Magic Flute - Canadian Opera Company


The Queen in Me - co-production by Canadian Opera Company, Amplified Opera, Nightwood Theatre, and Theatre Gargantua



Outstanding Performance by an Individual


Amina Edris - La Traviata - A Canadian Opera Company co-production with Houston Grand Opera and Lyric Opera of Chicago


Anna-Sophie Neher - The Magic Flute - Canadian Opera Company


Gordon Bintner - The Magic Flute - Canadian Opera Company


Lauren Pearl - Gould’s Wall - A Tapestry Opera and Maniac Star production presented by The Royal Conservatory of Music, in association with The Glenn Gould School


Midori Marsh - The Magic Flute - Canadian Opera Company


Roger Honeywell - Gould’s Wall - A Tapestry Opera and Maniac Star production presented by The Royal Conservatory of Music, in association with The Glenn Gould School


Scott Belluz - R.U.R. A Torrent of Light - A Tapestry Opera production in partnership with OCAD University


Teiya Kasahara - The Queen in Me - co-production by Canadian Opera Company, Amplified Opera, Nightwood Theatre, and Theatre Gargantua



Outstanding Performance by an Ensemble


Canadian Opera Company Chorus - La Traviata - A Canadian Opera Company co-production with Houston Grand Opera and Lyric Opera of Chicago


Caitlin Wood, Andrea Ludwig, Keith Klassen, Justin Welsh, Alice Makakhov - Gould’s Wall - A Tapestry Opera and Maniac Star production presented by The Royal Conservatory of Music, in association with The Glenn Gould School


Jamie Groote, Charlotte Siegel, Lauren Segal - The Magic Flute - Canadian Opera Company


Maeve Palmer, Annie Ramos, Jennifer Routhier, Sofu Gudino, Katherine Semchuk, Emily Spearing, Brayden Cairns - R.U.R. A Torrent of Light - A Tapestry Opera production in partnership with OCAD University



Outstanding New Opera


Brian Current, Composer, Liza Balkan, Librettist - Gould’s Wall - A Tapestry Opera and Maniac Star production presented by The Royal Conservatory of Music, in association with The Glenn Gould School


Nicole Lizée, Composer, Nicolas Billon, Librettist - R.U.R. A Torrent of Light - A Tapestry Opera production in partnership with OCAD University


Teiya Kasahara - The Queen in Me - co-production by Canadian Opera Company, Amplified Opera, Nightwood Theatre, and Theatre Gargantua



Outstanding Musical Direction


Brian Current - Gould’s Wall - A Tapestry Opera and Maniac Star production presented by The Royal Conservatory of Music, in association with The Glenn Gould School


Daniel Bartholomew-Poyser - The Queen in Me - co-production by Canadian Opera Company, Amplified Opera, Nightwood Theatre, and Theatre Gargantua


Gregory Oh - R.U.R. A Torrent of Light - A Tapestry Opera production in partnership with OCAD University


Johannes Debus - La Traviata - A Canadian Opera Company co-production with Houston Grand Opera and Lyric Opera of Chicago


Patrick Lange - The Magic Flute - Canadian Opera Company



Outstanding Direction


Andrea Donaldson and Aria Umezawa - The Queen in Me - co-production by Canadian Opera Company, Amplified Opera, Nightwood Theatre, and Theatre Gargantua


Anna Theodosakis - The Magic Flute - Canadian Opera Company


Arin Arbus - La Traviata - A Canadian Opera Company co-production with Houston Grand Opera and Lyric Opera of Chicago


Michael Hidetoshi Mori - R.U.R. A Torrent of Light - A Tapestry Opera production in partnership with OCAD University


Philip Akin - Gould’s Wall - A Tapestry Opera and Maniac Star production presented by The Royal Conservatory of Music, in association with The Glenn Gould School



Outstanding Achievement in Design


Marcus Doshi, Lighting Design - La Traviata - A Canadian Opera Company co-production with Houston Grand Opera and Lyric Opera of Chicago


Cameron Davis, Projection Design - R.U.R. A Torrent of Light - A Tapestry Opera production in partnership with OCAD University


Cameron Anderson, Scenic Design - R.U.R. A Torrent of Light - A Tapestry Opera production in partnership with OCAD University


Myung Hee Cho, Scenic Design - The Magic Flute - Canadian Opera Company


Debashis Sinha, Sound Design/Composition - R.U.R. A Torrent of Light - A Tapestry Opera production in partnership with OCAD University


DANCE



Outstanding Production


In My Body - Co-Presented by dance Immersion, Canadian Stage, and TO Live


La bulle - CORPUS presented by Théâtre français and Jamii


Legacy Tap Dance Concert - dance Immersion and Canadian Stage


Sadhana/Tarana - Pratibha Arts


This is NOT a Remount (The Miserere Project) - Citadel + Compagnie



Outstanding Original Choreography


Bageshree Vaze - Sadhana/Tarana - Pratibha Arts


Casimiro Nhussi and Pulga Muchochoma - MUKUTHÔ - dance Immersion and Canadian Stage: Curatorial and Presenting Partners


Christine Friday - Firewater Thunderbird Rising (Citadel Dance Mix 2021)- Citadel + Compagnie


Crazy Smooth - In My Body - Co-Presented by dance Immersion, Canadian Stage, and TO Live


Travis Knights and Lisa La Touche - Legacy Tap Dance Concert - dance Immersion and Canadian Stage



Outstanding Performance by an Individual


Bageshree Vaze - Sadhana/Tarana - Pratibha Arts


Casimiro Nhussi - MUKUTHÔ - dance Immersion and Canadian Stage: Curatorial and Presenting Partners


Christine Friday - Firewater Thunderbird Rising (Citadel Dance Mix 2021)- Citadel + Compagnie


Kobena Aquaa-Harrison - MUKUTHÔ - dance Immersion and Canadian Stage: Curatorial and Presenting Partners


Lisa La Touche - Legacy Tap Dance Concert - dance Immersion and Canadian Stage


Piotr Stanczyk - in a state of vanishing (Sharing the Stage: Programme B) - The National Ballet of Canada


Pulga Muchochoma - MUKUTHÔ - dance Immersion and Canadian Stage: Curatorial and Presenting Partners


Travis Knights - Legacy Tap Dance Concert - dance Immersion and Canadian Stage



Outstanding Performance by an Ensemble


Jordan Alleyne, Yuichiro Inoue, Peter Kelly, Megumi Kokuba, Erin Poole, Devon Snell, Margarita Soria, Roberto Soria - welcome, we’ve been waiting - Toronto Dance Theatre


Julie Rock (Julie Benoit), Anyo (Jerick Collantes), Jayson Collantes, DKC (David Dundas), Bboy Vibz (Romain Gailhaguet), Tash (Natasha Jean-Bart), Crazy Smooth (Yvon Soglo), Nubian Néné (Nadine Sylvestre), Tiffany Leung - In My Body - Co-Presented by dance Immersion, Canadian Stage, and TO Live


Sabrina Comanescu, Jonathan Morin, Raoul Wilke, David Cox, Tamae Vassell, Danika Wilson, Dwight Jones, Joanna Majoko, Donny Milwalkee, vixu, Jonathan Chapman, Carlis Majid-Afram - Legacy Tap Dance Concert - dance Immersion and Canadian Stage


Syreeta Hector, Jane Alison McKinney, Amanda Pye - on air - Citadel + Compagnie


Tarika Nath, Ariaki Dandawate, Anindita Anaam, Shivani Badgi - Sadhana/Tarana - Pratibha Arts



Outstanding Original Sound Composition


Bageshree Vaze and Vineet Vyas - Sadhana/Tarana - Pratibha Arts


Caroline Planté, Benjamin Barrile and Miguel Medina - Reflejos del Tiempo (Sevillanas) (Ayer y Hoy, Celebrating 40 Years!) - Esmeralda Enrique Spanish Dance Company


Casimiro Nhussi and Kobena Aquaa-Harrison - MUKUTHÔ - dance Immersion and Canadian Stage: Curatorial and Presenting Partners


DJ Shash’U - In My Body - Co-Presented by dance Immersion, Canadian Stage, and TO Live


Mikael Karlsson - Crypto - Côté Danse co-presented by Canadian Stage and TO Live



Outstanding Achievement in Design


Chantal Labonté, Lighting Design - In My Body - Co-Presented by dance Immersion, Canadian Stage, and TO Live


Thomas Payette, Multimedia/Video Design - In My Body - Co-Presented by dance Immersion, Canadian Stage, and TO Live


David Danzon, Carolin Lindner, Scenic Design - La bulle - CORPUS presented by Théâtre français and Jamii


Xavier Mary, Scenic Design - In My Body - Co-Presented by dance Immersion, Canadian Stage, and TO Live


Donny Milwalkee, Sound Design - Legacy Tap Dance Concert - dance Immersion and Canadian Stage



THEATRE FOR YOUNG ADULTS



Outstanding Production


Alice in Wonderland - Guild Festival Theatre


Fireside Munsch (‘21) - Fireside Stories


MOBY: A Whale of a Tale - Art & Water


MORE Fireside Munsch - Fireside Stories


Spoiiiiiiiiing - Harboutfront’s Junior Festival presents Kit Johnson X-act



Outstanding New Play


Annie Tuma and Lena Maripuu - MOBY: A Whale of a Tale - Art & Water


Stories by Robert Munsch, Adapted by M. John Kennedy - Fireside Munsch (‘21) - Fireside Stories


Stories by Robert Munsch, Adapted by M. John Kennedy - MORE Fireside Munsch - Fireside Stories



Outstanding Direction


Alex Montagnese - MOBY: A Whale of a Tale - Art & Water


Dahlia Katz - Fireside Munsch (‘21) - Fireside Stories


Dahlia Katz - MORE Fireside Munsch - Fireside Stories


Kitt Johnson - Spoiiiiiiiiing - Harboutfront’s Junior Festival presents Kit Johnson X-act


Tyler J. Seguin - Alice in Wonderland - Guild Festival Theatre



Outstanding Performance by an Individual


Kiana Woo - Alice in Wonderland - Guild Festival Theatre


M. John Kennedy - Fireside Munsch (‘21) - Fireside Stories


M. John Kennedy - MORE Fireside Munsch - Fireside Stories


Samuel Gustavsson - Spoiiiiiiiiing - Harboutfront’s Junior Festival presents Kit Johnson X-act


Sture Ericson - Spoiiiiiiiiing - Harboutfront’s Junior Festival presents Kit Johnson X-act



Outstanding Performance by an Ensemble


Amaka Umeh, Annie Tuma, Jamar Adams-Thompson, Lena Maripuu, Alex Millaire, Kaitlin Milroy - MOBY: A Whale of a Tale - Art & Water


Anne-Marie Krytiuk, Cayne Kitagawa, Laura Wolanski, Michael Williamson, Muhaddisah - Alice in Wonderland - Guild Festival Theatre



Outstanding Achievement in Design


Gabriel Vaillant, Costume Design - MOBY: A Whale of a Tale - Art & Water


Mogens Kjempff - Spoiiiiiiiiing - Harboutfront’s Junior Festival presents Kit Johnson X-act


Nancy Anne Perrin, Costume Design - Alice in Wonderland - Guild Festival Theatre


Nancy Anne Perrin, Puppetry - Alice in Wonderland - Guild Festival Theatre


Nancy Anne Perrin, Scenic Design - Alice in Wonderland - Guild Festival Theatre

11 views0 comments

Recent Posts

See All